Škodliviny obsažené v tabáku
Při kouření cigarety vzniká až 100 nebezpečných, zdraví škodlivých látek. Ovšem nejznámější jsou tři z nich a poměrně donedávna se jejich hodnoty uváděly i na krabičkách cigaret. Protože však nižší hodnoty mohly vyvolat u kuřáků pocit, že je kouření cigaret s nízkým obsahem škodlivin zdravější, bylo toto označení z krabiček staženo a v současné době se nepoužívá.
Oxid uhelnatý (CO) je jedovatý plyn, který se uvolňuje při spalování rostlinných látek.
Dehet je kouřový kondenzát (aerosol), hovorově nazývaný také «dehet». Nemá však nic společného s běžným dehtem. Obsahuje převážně látky považované za karcinogenní nebo toxické. Patří mezi ně např. polycyklické aromatické uhlovodíky, aromatické aminy a anorganické sloučeniny. Dehet se vyskytuje pouze u klasických cigaret, u elektronických cigaret a dýmek se dehet nevyskytuje. V 1 cm3 cigaretového kouře je 50 miliard pevných částic dehtu. Díky své velikosti jsou dehtové částice vdechovány a zanášeny až do plicních sklípků kuřáka. Dehet je rakovinotvorná látka a kuřák vdechne za rok až 750 g dehtu.
Nikotin je alkaloid, který se přirozeně vyskytuje v tabákových rostlinách a je spoluodpovědný za závislost na tabákových výrobcích. Stanovit množství nikotinu v jednom kusu cigarety je velmi obtížné, protože obsah nikotinu závisí na druhu inhalace a konstrukci cigarety. Tabák si nikotin ve svých listech vytváří, protože je to přirozený jed pro mnoho jeho škůdců. I proto tabák používali dříve zahrádkáři jako ochranu proti mšicím.